Δελτίο Τύπου 17-1-2020

ΔΗΜΟΣ ΝΕΣΤΟΥ

Χρυσούπολη, 17-1-2020

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 16-1-2020 προγραμματισμένη ημερίδα των συντελεστών και εταίρων του έργου e-SOHECA στο οποίο συμμετείχε ως leader ο Δήμος Νέστου. Στην ημερίδα παραβρέθηκαν εκτός των συντελεστών του έργου ο Δήμαρχος Νέστου κ. Σάββας Μιχαηλίδης ο οποίος απηύθυνε χαιρε-τισμό, ο Δήμαρχος Τοπείρου κ.Θωμάς Μίχοχλου, ο Δήμαρχος Zlatograd κ. Μiro-slav Yanchev, οι Αντιδήμαρχοι Νέστου κ. Κουμπίδης Θεόδωρος, κ. Βλάχος Δημή-τριος, η πρόεδρος της Ευνεστίας κ. Μαρία Γατούλα, υπηρεσιακοί παράγοντες και των τριών Δήμων και πλήθος ιατρικού προσωπικού.
Στην ημερίδα τονίστηκε ότι το έργο e-SOHECA το οποίο είναι ενταγμένο στο διασυνοριακό πρόγραμμα συνεργασίας Interreg V-A Ελλάδα – Βουλγαρία 2014 – 2020 βρίσκεται σε πορεία ολοκλήρωσης. Κύριο αντικείμενο του έργου είναι η δημιουργία Συστήματος Ηλεκτρονικής Κοινωνικής Φροντίδας και Πρό-νοιας στο οποίο θα έχουν πρόσβαση οι δημότες των συνεργαζομένων Δήμων με βασικό στόχο την ανάπτυξη Ηλεκτρονικού Ιατρικού Φάκελου για όσους δημότες το επιθυμούν καθώς και την πρόσβαση σε βασικές ιατρικές μετρήσεις. Σύμφω-να με τα δεδομένα που παρουσιαστήκαν, σήμερα παρακολουθούνται μέσω του προγράμματος περίπου 400 δημότες του Δήμου Νέστου, 200 δημότες του Δή-μου Τοπείρου και 400 δημότες του Δήμου Ζλάτογκραντ. Με την ολοκλήρωση του έργου αυτού συζητείται η επέκταση του προγράμματος προς την κατεύθυν-ση των υπηρεσιών τηλεϊατρικής.

Δελτιο Τύπου E SOHECA