Δημόσια Διαβούλευση για το Σχέδιο Αστικής Προσβασιμότητας (Σ.Α.Π.) στο Δήμο Νέστου
14 Φεβρουαρίου 2023 Dimos Nestou

Ο Δήμος Νέστου προσδοκώντας ένα περιβάλλον με ίσες ευκαιρίες πρόσβασης για όλους και ανταποκρινόμενος στην πρόσκληση του Πράσινου Ταμείου το οποίο αποτελεί τον φορέα χρηματοδότησης, εκπονεί Σχέδιο Αστικής Προσβασιμότητας (Σ.Α.Π.) εντός των διοικητικών του ορίων, σε συγκεκριμένες επιλεγόμενες περιοχές παρέμβασης. Σκοπός του Σχεδίου είναι να προσδιορίσει τα σημεία των απαιτούμενων διαμορφώσεων, επεμβάσεων και κατασκευών και τις προσβάσιμες γραμμικές διαδρομές μεταξύ αυτών ώστε να δημιουργείται σε επίπεδο δήμου ένα δίκτυο προσβάσιμων μετακινήσεων στην αρχή της «προσβάσιμης αλυσίδας» προς βασικές κοινόχρηστες και κοινωφελείς χρήσεις, δίνοντας ιδιαίτερη έμφαση στην εξυπηρέτηση των Ατόμων με Αναπηρία και των υπόλοιπων κινητικά ευάλωτων ομάδων πληθυσμού.

Ειδικότερα, η κατάρτιση των ΣΑΠ αποσκοπεί στον εντοπισμό ελλείψεων/εμποδίων και στη δημιουργία:

• Προσβάσιμων πεζοδρομίων/πεζοδρόμων/οδών ήπιας κυκλοφορίας
  • Προσβάσιμων πλατειών
  • Προσβάσιμων χώρων πρασίνου
  • Προσβάσιμων διαβάσεων και νησίδων
  • Προσβάσιμων χώρων στάθμευσης
  • Προσβάσιμων δημοσίων κτιρίων και κτιρίων που στεγάζουν δημόσιες υπηρεσίες και άλλες χρήσεις καθώς και σημείων ενδιαφέροντος

Οι προτεινόμενες παρεμβάσεις στο Δήμο Νέστου γίνονται σε συγκεκριμένες περιοχές (Χρυσούπολη, Κεραμωτή) και παρουσιάζονται στον Διαδραστικό Χάρτη που επισυνάπτεται, ο οποίος συνοδεύεται από σύντομο οδηγό χρήσης όπου αναλύονται ένα – ένα τα στοιχεία που απεικονίζονται. Αυτές αφορούν στην εξασφάλιση προσβασιμότητας στους υπαίθριους δημόσιους κοινόχρηστους χώρους και στην εξασφάλιση προσβασιμότητας στα σημεία εισόδων των δημοσίων κτιρίων που στεγάζουν δημόσιες υπηρεσίες και άλλες κοινωφελείς χρήσεις.

Με βάση τα παραπάνω, σας καλούμε να συμμετάσχετε στη διαβούλευση καταθέτοντας τις απόψεις σας επί των προτεινόμενων παρεμβάσεων που περιγράφονται στον Χάρτη που ακολουθεί, με στόχο την εξασφάλιση της προσβασιμότητας στις σημαντικότερες κοινόχρηστες – κοινωφελείς χρήσεις των περιοχών παρέμβασης.

Η διαβούλευση θα διαρκέσει έως 28/02/2023.

Πληροφορίες

Για τον Ανάδοχο: Παπαθανασίου Αναστάσιος, Τηλ: 2310502220, Email: papathanasiou@comncom.gr

Συνημμένα αρχεία

Α) Σύνδεσμος (link) διαδραστικού χάρτη:

Β) Οδηγίες χρήσεις του διαδραστικού χάρτη

Οδηγίες χρήσης Δήμος Nέστου