Επίσκεψη βουλευτή Καβάλας κ. Μακάριου Λαζαρίδη στο Δήμο Νέστου
11 Νοεμβρίου 2019 Dimos Nestou

Επίσκεψη βουλευτή Καβάλας κ. Μακάριου Λαζαρίδη στο Δήμο Νέστου

Ο Δήμαρχος Νέστου κ. Σάββας Μιχαηλίδης σήμερα Δευτέρα 11 Νοεμβρίου 2019, στις 09.00, συναντήθηκε με τον Βουλευτή Π.Ε. Καβάλας της Νέας Δημοκρατίας κ. Μακάριο Λαζαρίδη, στη Χρυσούπολη. Ο Δήμαρχος και σύσσωμη η Δημοτική Αρχή υποδέχτηκαν στο Δημαρχείο τον Βουλευτή και πραγματοποιήθηκε σύσκεψη για όλα τα βασικά ζητήματα. Αναφορά έγινε για τα εξής: Δημιουργία Δημοτικού Λιμενικού Ταμείου. Μεταφορά προβλήτας Κεραμωτής. Δημιουργία υποδομών όπως Κέντρο Εξυπηρέτησης στην Κεραμωτή. Προμήθεια διάφορων μηχανημάτων που ζητήθηκαν από τον TAP και ήταν στον «αέρα». Έργα από το πρόγραμμα «ΦΙΛΟΔΗΜΟΣ» που θα ενισχύσουν τις δομές του Δήμου Νέστου σε προσωπικό και σε μέσα. Ανακατασκευή της δυτικής προσαγωγού διώρυγας του Νέστου. Αντιχαλαζική προστασία σε όλη την περιοχή της Π.Ε. Καβάλας, το Νέστο και το Παγγαίο. Προσπάθεια μεταφοράς του Λιμενικού Σταθμού της Κεραμωτής σε άλλο χώρο, ώστε εκεί να λειτουργήσει το Ιατρείο της Κεραμωτής. Για το θέμα θα υπάρξει σχεδιασμός με το Υπουργείο Εμπορικής Ναυτιλίας.