Ανακοίνωση του Κέντρου Κοινότητας Δ.Νέστου με παράρτημα Ρομά
16 Μαρτίου 2022 Dimos Nestou

Ανακοίνωση του Κέντρου Κοινότητας Δ.Νέστου με παράρτημα Ρομά

ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ ΜΕ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ

Το Κέντρο Κοινότητας Δήμου Νέστου με Παράρτημα Ρομά, διενέργησε διαδοχικές συναντήσεις με τα σχολεία του Δήμου μας  το τελευταίο διάστημα, προκειμένου να συζητηθούν με το εκπαιδευτικό προσωπικό και τους μαθητές ζητήματα συναισθηματικής αγωγής και πολλών άλλων ποικίλων θεμάτων καθώς και για την ενημέρωση τους για τις παρεχόμενες υπηρεσίες του Κέντρου. Συγκεκριμένα:

Στις 2/11/2021 πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στα σχολεία, Δημοτικό σχολείο Ν. Καρυάς, Κεραμωτής και Γυμνάσιο Κεραμωτής, μαζί με την κοινωνική λειτουργό και συντονίστρια του Κέντρου κ. Μπλιατσίδου και την ειδική παιδαγωγό κ. Μικούλο. Σκοπός της επίσκεψης ήταν η ενημέρωση των σχολείων για τις υπηρεσίες που παρέχουμε, ενώ δεχθήκαμε προτάσεις για πιθανές μελλοντικές συνεργασίες.

Στις 10 Νοεμβρίου η ψυχολόγος του Κέντρου Κοινότητας κ. Παπάζογλου, πραγματοποίησε ενημερωτική – διερευνητική συνάντηση με τους γονείς του Δημοτικού Ν. Καρυάς, μέσω Webex. Στην συνάντηση ενημερώθηκαν διεξοδικά για τις υπηρεσίες και τις δράσεις του Κέντρου, και μέσω ειδικά διαμορφωμένου ερωτηματολογίου διερευνήθηκαν οι ανάγκες και οι προτιμήσεις των συμμετεχόντων.

Στις 24 Νοεμβρίου πραγματοποιήθηκε δράση από την ψυχολόγο του Κέντρου κ. Παπάζογλου, σχετικά με το Bullying στην Δ΄τάξη του 5ο Δημοτικού Σχολείου Χρυσούπολης στα πλαίσια των «Εργαστηρίων Δραστηριοτήτων». Διαπραγματευτήκαμε βιωματικά την έννοια της αυτοπεποίθησης, της θετικής αυτοεικόνας και του δεσίματος της ομάδας εκμεταλλευόμενοι την διαφορετικότητα του καθενός.

Στις 26 Νοεμβρίου πραγματοποιήθηκε δράση από την ψυχολόγο του Κέντρου κ. Παπάζογλου, σχετικά με την συναισθηματική αγωγή στα δύο τμήματα της Β΄ Δημοτικού του 5ου Δημοτικού σχολείου Χρυσούπολης στα πλαίσια των «Εργαστηρίων Δεξιοτήτων». Διαπραγματευτήκαμε τα συναισθήματα, αναγνώριση, δυσάρεστα-ευχάριστα, χρησιμότητα και αποδοχή όλων των συναισθημάτων.

Στις 8/6/2021 πραγματοποιήθηκε ομιλία από την ψυχολόγο του Κέντρου κ. Παπάζογλου, με θέμα: «Όρια: η σημασία τους στην ψυχοκοινωνική ανάπτυξη των παιδιών» στους γονείς των μαθητών του Δημοτικού Σχολείου της Ν.Καρυάς. Η ομιλία έλαβε χώρα έπειτα από αίτημα του σχολείου και υλοποιήθηκε μέσω Webex.  Επιπλέον, επιδιώχθηκε η ενεργή συμμετοχή των γονέων και η βιωματική προσέγγιση του θέματος ως ένα βαθμό.

Στις 14/10/2022 υλοποιήθηκε από την ψυχολόγο κ. Παπάζογλου, του Κέντρου Κοινότητας σε συνεργασία με το 2ο Γυμνάσιο του Δήμου Νέστου και έπειτα από αίτημα της Διευθύντριας κ. Τσορμπατζόγλου, ομιλία με θέμα «Η Εφηβεία στο Γυμνάσιο». Τα θέματα που συζητήθηκαν ήταν η εφηβεία, η αξία των ορίων, οι  προϋποθέσεις εποικοδομητικής και ουσιαστικής επικοινωνίας, η χρήση και η κατάχρηση-εθισμός στο διαδίκτυο και οι επιπτώσεις της τηλεκπαίδευσης στην ψυχική υγεία των παιδιών. Ακολούθησε συζήτηση με τους γονείς και τους εκπαιδευτικούς που συμμετείχαν. Η ομιλία πραγματοποιήθηκε μέσω Webex.